Які сухофрукти можна їсти, а від яких необхідно суворо відмовитися? Як і чому сухофрукти з корисного продукту перетворюються на ворога стрункої фігури?
Сухофрукти – шкода, а не користь
Більшість людей сприймають сухофрукти як правильний перекус, за допомогою якого можна навіть схуднути. Їх логіка полягає в тому, що якщо свіжі фрукти є корисними, то це ж поширюється і на висушені. У підсумку, сухофрукти часто вживаються як дієтичний продукт.
Однак через покриття цукровим сиропом більшість сухофруктів правильніше вважати цукерками, а в силу особливостей промислового виробництва замість вихідних вітамінів в них залишаються лише пестициди і консерванти. Лише дуже і дуже мало сухофруктів можуть вважатися корисними.
Як роблять родзинки і інжир?
Майже всі родзинки і курага, що продаються в звичайних супермаркетах, оброблені діоксидом сірки (позначається як E220) для продовження терміну зберігання і надання їм приємного золотисто-жовтого кольору. Пам’ятайте про те, що натуральні родзинки і курага завжди мають коричневий колір, в зовсім не золотий.
Інжир, в свою чергу, найчастіше обробляється дешевими рослинним маслами, що захищають від псування і пересушування, а також надають характерний блиск. Окремої згадки вимагає і те, як роблять сухофрукти – вірніше, як позбавляються від вітамінів в них.
Скільки вітамінів в сухофруктах?
Традиційним «ручним» методом виготовлення сухофруктів є сушка на сонці, однак в промислових масштабах завжди використовуються більш продуктивні (і швидкі) методи. Найчастіше видалення води з фруктів здійснюється дегідратором – спеціальних сушильних камерах.
Дегідратором сушка реалізована або потоками теплого повітря (температура від 30 до 70 ° C і вище), або інфрачервоним випромінюванням – подібна обробка призводить до значної втрати вітаміну С. У результаті в сухофруктах залишаються вітаміни групи В, та й в кількостях, в десятки разів нижче, ніж в крупах.
Як роблять сухофрукти?
Багато фруктів (перш за все ананаси, манго, ківі, папайя, імбир, полуниця та інші ягоди) при сушінні втрачають форму – в результаті вони зовсім не сушаться, а карамелізіруется в цукровому сиропі. Необхідно відзначити, що частка цукру в підсумковому продукті може досягати значних 70-80%.
Банани перед сушінням обсмажуються в рослинній олії (найчастіше, в дешевій соняшниковій або рапсовій), а потім обробляються фенолами для збереження кольору. Крім цього, абсолютно всі сухофрукти проходять обробку миючими засобами, парами пестицидів і консервантами.
Хімічні добавки в сухофруктах
Національні харчові стандарти більшості країн, вимагають хімічної обробки сухофруктів, оскільки це дозволяє вбити бактерії і підвищити термін зберігання. Наприклад, курага і інжир зобов’язані оброблятися розчином сірчаної кислоти, а виноград – вимочувати в лугу.
У теорії, концентрації даних речовин строго обумовлені, а рекомендовані дозування однозначно безпечні для людини. Однак купуючи дешеві сухофрукти «на вагу», ви навіть не знаєте, в якій країні вони були зроблені, і дотримувалися харчові норми невідомим виробником.