Які натуральні продукти можуть замінити протеїнові ізоляти, передтренувальні суміші, жироспалювачі та інше спортивне харчування? Антикризові поради.
Протеїновий коктейль
Коктейль з двох бананів і склянки молока після тренування буде набагато більш корисним, ніж одна порція протеїну-ізоляту з нульовим вмістом цукру – після активних навантажень організму для відновлення і росту м’язів потрібні швидше вуглеводи, а не білки.
Прийом ізоляту важливіше не після тренування, а за 2-3 години до її початку – це дозволяє мати високий рівень амінокислот у крові при відсутності тяжкості в шлунку. Однак і в цьому випадку ви зможете замінити протеїн вареними курячими яйцями, так як вони встигнуть перетравитися.
Протеїн-ізолят
Те, що від прийому підвищених доз протеїну (порядку 1.5-2 г білка на кг маси тіла) ростуть м’язи є достовірним фактом. Однак, судячи з усього, головну роль у цьому процесі грає не сам білок, а підвищена калорійність харчування, створювана прийомом протеїну.
Ряд наукових досліджень показують, що 0.8-1.2 г білка на кг маси тіла буде цілком достатньо для росту м’язів. А великі дози протеїну здатні знижувати рівень тестостерону. Пам’ятайте, що дотримання профіциту калорій важливіше прийому добавок.
Передтренувальні суміші
Основу більшості передтренувальних сумішей складають кофеїн і так звані «дозатори азоту» – L-аргінін та інші речовини, в теорії поліпшують кровопостачання м’язів. Однак саме в теорії, оскільки реальна доказова база у них дуже слабка.
Відмовившись від кофеїну в звичайний час і допускаючи кави виключно перед силовим тренуванням, ви досягнете істотного припливу енергії за відсутності шкоди здоров’ю. Чашка еспрессо містить 50-70 мг кофеїну – стільки ж, скільки і ложка розчинної.
Жироспалювачі
Більшість ефективних жироспалювачів будуються на використанні у складі близьких до амфетамінів екстрактів рослин – саме завдяки цьому з’являється енергія і пропадає апетит. Однак очевидно, що це формує залежність і шкодить здоров’ю.
Важливо розуміти, що сучасній медицині не відомі речовини, здатні «спалювати» жир, а термогеники не прискорюють обмін речовин в тому розумінні, в якому це бачить середньостатистична людина. Правильніше буде не покладатися на чарівну таблетку, а подумати про дієту.
Блокатори калорій
Хороша новина в тому, що існує препарат, дійсно здатний блокувати засвоєння організмом жирів. Однак погана новина полягає в тому, що блокування жирів завдає метаболізму величезної шкоди, знижуючи засвоєння вітамінів і знижуючи синтез гормонів.
Як би дивним це не здавалося, але важливіше блокувати калорії не на етапі засвоєння, а на етапі потрапляння в рот. Контроль за раціоном набагато важливіший, ніж подальший пошук магічних зілля і народних секретів, які допомагають ці калорії знищити.
Незважаючи на те, що користь вітамінів очевидна, все більше наукових досліджень говорять про те, що прийом їх синтетичних версій може бути набагато менш ефективнішими. Іншими словами, натуральні вітаміни з їжі, судячи з усього, замінити неможливо.
Оскільки два головних правила здорового раціону полягають в різноманітності і помірному споживанні, не потрібно намагатися шукати «найкорисніший» і «самий вітамінний» фрукт – різні вітаміни та мікроелементи містяться в різних овочах і фруктах.
Омега-3 в капсулах
Ми вже згадував про важливість дотримання балансу між Омега-3 і Омега-6 жирами. Перекіс у бік останніх, що містяться в рослинних оліях, негативно позначається на обміні речовин. Однак прийом Омега-3 у вигляді капсул не завжди вирішує проблему.
Зміст Омега-3 в більшості добавок не перевищує 250-300 мг, чого недостатньо для відновлення балансу з Омега-6 навіть на рівні 1 до 1. Регулярне вживання жирної риби і додавання перетертого лляного насіння в різні коктейлі набагато корисніше.
У переважній більшості випадків спортивні добавки для непрофесіоналів легко заміщуються натуральними продуктами. Більш правильним шляхом буде трата грошей не на дороге спортивне харчування, а на збагачення раціону натуральної та різноманітною їжі.