Сім правил «здорового» харчування, які насправді вам шкодять. Коли клітковина стає небезпечною і чому вівсянка на сніданок – не завжди правильний вибір?
Клітковина в продуктах
Плюси: клітковина, грубі харчові волокна рослин, є важливим компонентом здорового харчування, забезпечуючи просування їжі по стравоходу. Недолік клітковини в раціоні призводить до уповільнення обмінних процесів, запорів і набору зайвої ваги.
Мінуси: багата клітковиною і бідна жирами дієта загострює виразки, геморой та інші хвороби травної системи (калові маси стають занадто твердими). Крім цього, надлишок клітковини знижує нормальну кислотність шлунка і провокує здуття.
Вівсянка на сніданок
Плюси: вівсяні пластівці легкі і швидкі в приготуванні, забезпечуючи при цьому довге насичення за рахунок створення клеєподібної маси в шлунку. Порція з 100 г містить 50% денної норми споживання магнію, 30% норми заліза і по 5% вітаміну В6 і кальцію.
Мінуси: навіть «повільна» вівсянка, зварена на молоці з фруктами, шкідлива (не кажучи про вівсяних пластівцях миттєвого приготування). Поєднання жиру і лактози з молока, кислот і цукрів з фруктів і складних вуглеводів вівсянки створює не переварювальну масу в шлунку.
Вегетаріанство
Плюси: останні наукові дослідження все голосніше говорять про те, що вживання бекону, ковбас та інших м’ясних напівфабрикатів шкодить здоров’ю і підвищує ризик розвитку раку. Крім цього, промислове м’ясо містить величезну кількість гормонів та антибіотиків.
Мінуси: виключення з раціону тваринних білків і їх заміна на картоплю, рис і крупи – не кращий вибір для здоров’я, оскільки злакові та крохмальні продукти бідні вітамінами і мінералами. Якщо ви не готові жити на овочах, залишайтеся м’ясоїдом.
Йогурти з пробіотиками
Плюси: згідно з деякими науковим дослідженням, пробіотики (біфідобактерії та інші «корисні» мікроорганізми) можуть покращувати мікрофлору кишечника. Найчастіше пробіотики додаються в молочні продукти, що продаються рекламою про нормалізацію травлення.
Мінуси: йогурти з пробіотиками дійсно збільшують мікрофлору в кишечнику, будучи поєднанням схожих на дріжджі речовин, лактози і цукру. Проте наукові дослідження не змогли знайти жодної хвороби, для якої це збільшення буде корисним.
Оливкова олія
Плюси: оливкова олія є важливим джерелом вітамінів Е і К, нездатних синтезуватися нашим організмом. Вітамін Е міститься в багатьох маслах, проте жировий профіль оливкової олії (співвідношення омега 6 і 9) можна вважати одним з найкращих.
Мінуси: 210 ° C – температура, при якій оливкова олія втрачає свої корисні властивості. Враховуючи цей факт, воно абсолютно не підходить для смаження, перетворюючись при зайвому нагріванні в канцероген. Оливкова олія повинна додаватися виключно після готування.
Атлантична сьомга
Плюси: більшість видів сьомги і лосося, що продаються в супермаркетах, вирощені на фермах, де риби живуть у важких умовах і харчуються кукурудзою і білковими сумішами для набору маси. Багато готові платити потрійну ціну за вирощену «на волі» рибу.
Мінуси: через забруднення океану атлантична сьомга може містити в своєму складі значну кількість ртуті та інших важких металів. Вирощена на фермах сьомга, принаймні, проходить контроль якості – так і вміст корисних омега-3 в ній вище.
Чим більше води – тим краще
Плюси: рекомендація пити більше води є одним з найбільш поширених рад дієтологів. Найчастіше люди сприймають рекомендацію як вимога пити додаткові 3-4 літра чистої води, навіть не питаючи, як саме це допомагає організму.
Мінуси: вищеназвана цифра – 3 літри води – має на увазі сумарне вживання рідини, включаючи фрукти, овочі та іншу їжу. Вживання надмірної кількості води ускладнює травлення, розбавляючи шлункові соки і знижуючи ступінь їх активності.
Навіть якщо ці рекомендації є незаперечно корисними, зайва кількість клітковини в раціоні, вівсяна каша з фруктами на молоці і надмірне вживання води – все це порушує травлення і шкодить здоров’ю. Помірність – найкраще правило.